MSC32WebHeaderb

Share

MIDSOUTHCON 27
20-22 March 2008
Whispering Woods Hotel & Conference Center
Attendance - ~1100  

Chairbeings: Eric A. Groff, Jerry Hager
Outstanding Achievement Award - Dana & Greg Bridges

Guests
Author GoH - Mike Resnick
Artist - GoH - Vincent Di Fate
Comics - GoH - John Ostrander
Gaming - GoH - Jolly Blackburn & Mark Plemmons
Filk GoH - Wild Mercy
Media GoH—John Hudgens
Science GoHs - Stanton Friedman
Editor GoH—Ann VanderMeer
Special Guest - Jeff VanderMeer
Toastmaster - Jane Fancher
Amora of Ravenar C. R. S. Bailey Anne Barringer
Phil Barringer John Beifuss Mark F. Berry
Michael Bielaczyc Paul Bielaczyc Dee Birnbaum
Brett Bolen Tim Brown M.M. Buckner
C.J. Cherryh Glen Cook Lionel Crews
Mike Curtis Loren Damewood Linda Donahue
Elizabeth Donald Mitch Foust Andrew Fox
Ben Gamber Dan Gamber Ellen Gamber
Jackie Gamber Jessica Gaston Haley Elizabeth Garwood
Allan Gilbreath Jim Hall Marty Halpern
Sara M. Harvey Wess Headley Les Johnson
J.F. Lewis Steve Lopata Rickey Mallory
M. Keaton Rob Knop Julia S. Mandala
Tracy S. Morris John Jackson Miller Stephanie Osborn
Darrell Osborn Michael L Preston Sean Preston
Kat Robinson Paul Robinson Kimberly Richardson
Selina Rosen The great Luke Ski Libby Smith Singleton
Anthony Snodgrass Bill Snodgrass Ruth Souther
Angelia Sparrow Matt Staggs Lynn Stranathan
Kirk Stevens Anthony Taylor Bill M. Tracer
Martheus Wade Joy Ward Laura J. Underwood
Lin Workman Dean Zachary Eddy Zeno
Craig Zipse

Convention Committee
ConChairbeings: Eric Groff, Jerry Hager
Vice ConChairbeing: Greg Bridges
Treasurer: Sylvia Cox
Secretary: Danny Chamberlin
Art Show: Barbara Gatewood
Assistants: Kelly & Robert Brogden, Jane Venters-Dike, Tim Gatewood, Helen Smith, Jan McGregor, Erika Raymer
Con Suite: John Gaines
Assistants: Crystal Thomas, Tammy Westphal
Children’s Programming: Teki Groff
Assistants: Steven Groff
Dance: Aradani Studios (Paul & Michael Bielaczyc)
Dealers Room: Stuart (Shorty) Bergman
Assistant: Bryan (Monster) Bergman, Kelly A. LaPlante, Robert LaPlante II, Melinda Rogers
Film and Video: Glenn Orr
Assistants: Gary Maxwell
Anime: Rachelle (Rain) Blanda
Assistants: Peter McKelvy
Gaming: Jerry Hager
Assistants: Denise Bowman, Chris Donnell, Julie Furr, Neal Gibson, Josh Perry, Joy Coop, William Hopper, Don Cam-pagna, Greg Lane, Kevin Hager
Guest Liaison: Sylvia Cox
Assistants: Charli Bardwell, Jane Venters-Dike, Will Duty, Eric & Carrie Setbacken, Dan Gamber, Kat Hibpshman, Sarah Beth Frye
Hotel Liaison: Dana Bridges, Eric Groff, Jerry Hager
Logistics: Jeff Bango
Assistants: et al
Masquerade: Alexis Lott
Assistants: Greta Coger, Kimberly Gaitlin
Operations: Beverly Eldred
Assistant: Sarah Hopton, Griff Eldred
Programming: Carlin Stuart
Assistants: Kelly & Robert Brogden, Danny & Kim Chamber-lin, Dan & Jackie Gamber, Eric Groff, Kat Hibpshman, Bill Snodgrass, Traci Brown, Rhonda Platania
Publicity: Greg Bridges, Carlin Stuart, Dan Gamber
Charity Auction: Anne Barringer
Assistants: Phil Barringer, George Holland
Registration: Kim Chamberlin
Assistants: Andrea Abernathy, Kat Hibpshman, Alice Kend-all, Rochelle LaPlante, Pat Pate, Carrie Setbacken, Danny Chamberlin, Charli Bardwell, Kelly A. LaPlante
Security: Elvis Stephens
Assistants: Larry Geeslin, Noah Medcalf, Ezra Medcalf, Luke Medcalf, Seth Medcalf, Dave Nora, Stephanie Moon
Tech Services: Danny Chamberlin
Assistants: Patrick Kerr
SCA Liaison: Kat Robinson
Volunteer Coordinator: Andy Eldred
Video Room: Glenn Orr
Assistants: Jessica Blount
Website: Jerry Hager
Assistants: Neil Gibson