MSC33Logo
Share

MidSouthCon 30

23-25 March 2012

Memphis Hilton - East Memphis

Attendance - ~1550

Co-Chairmen: Eric A. Groff, Danny Chamberlin

Outstanding Achievement Award: Cullen Johnson

Guests of Honor:

Author:      Michael Stackpole

Artist:      Steven C. Gilberts

Comics:      Joe Corroney

Science:     Ethan Siegal

Editor:      Cat Rambo

Gaming:      Andy Looney

Media:       Mark Goddard & Marta Kristen

ToastMaster: Allen Gilbreath

 

Attending Guests

Tracy A. Akers, Phyllis Appleby, Mazelle Attiya, John Beifuss, Mark F. Berry, Michael Bielaczyc, Paul Bielaczyc, Aenya "Little Fire", H. David Blalock, William Blanton, Tom Bondurant, Nick Brinker, Andy Brisendine, Alexander S. Brown, Wayne Camp, Solar D. Lambent, Andrew Chandler, Glen Cook, Sara Bielaczyc, Jason Cordova, Phillip R. Cox, Greg Cravens, Lionel Crews, Mike D'Ambrosio, Chloe Seachord, Elizabeth Darvill, Peggy DeKay, Debra Dixon, Elizabeth Donald, S.P.Dorning, A. Christopher Drown, Kimberly Dunaway, Charles Ettinger, Kara Ferguson, Paul K. Fischer, Eugie Foster, Mitch Foust, Danielle Fradella, Frank Fradella, Curt Franklin, Dr Stanley Friedman, Dan Gamber, Jackie Gamber, Dr. Haley Elizabeth Garwood, Jimmy Gillentine, DJ Willow, Stephen Guenther, Bev Hale, Chris Haley, Tommy Hancock, Geoff Harris, John G. Hartness, Brian J. Hatche, Heather Calaway, Barbara Friend Ish, Les Johnson, M. Keaton, Vickey Malone Kennedy, Robert Krog, Bonnie Kunzel, Melinda LaFevers, Windsong Levitch, J. F. Lewis, Johnny Lowe, Mark Maddox, Julia S. Mandala, Roland Mann, Mikey Mason, John Jackson Miller, Dr. Linda Mitchell, J L Mulvihill, Ethan Nahté, Bobby Nash, The Late Great ZK, Doctor Osborn, Stephanie Osborn, Gregg R. Overman, Lady Midnyte, Christine Piesyk, Van Allen Plexico, Mike Preston, Stella Price, Herika R Raymer, Sid Reese, Kimberly Richardson, Kat Robinson, Ric Rorabaugh, Selina Rosen, M. R. Sellars, Shawn Sellers, Mike Shoemaker, Steven L. Shrewsbury, Kalila Smith, Adam J. Smithee, Ruth Souther, Angelia Sparrow, Janine K. Spendlove, A.P. Stephens, Kirk Stevens, Sean Taylor, Bill M. Tracer, Laura J. Underwood, Kathryn Sullivan, Anthony Taylor, Lynn Stranathan, Denny Upkins, Nick Valentino, Tanya Vandesteeg, Joy Ward, John Wieger, Aidana WillowRaven, Lin Workman, Michael Wurst, Dean Zachary 

 

Convention Committee

Chairbeing: Eric Groff

Vice Con Chairbeing: Danny Chamberlin

Treasurer: Sylvia Cox

Secretary: Carrie Setbacken

Art Show Manager: Jane Venters-Dike

  Coordinators: Bonnie Feather, Barbara Gatewood

    Staff: Tim Gatewood

Guests Manager: Sylvia Cox

  Coordinators: Jane Venters-Dike, Pat Pate, David Porch

ConSuite Manager: Stephanie Porch

  Coordinator: Robert Holmberg, Kim Moffit

Dealer’s Room

  Manager: Stuart Bergman

  Coordinator: Paul Kossik

Registration

Manager: Kim Chamberlin

    Coordinator: Kelly LaPlante

Staff: Andrea Abernathy, Rochelle LaPlante+, Pat Pate

Masquerade

Manager: Alexis Lott

    Staff: Greta Coger, Kelly Brogden, Robert Brogden, Jerry Hager, Rochelle LaPlante+

Gaming Manager: Josh "Budda" Perry

  Coordinator: Denise Bowman

Prize Support: Greg Lane

RPG Coordinators: Logan McNeil, Denise Bowman

Board Game

  Coordinators: James Parry, Will Duty , Mark Furr, John Richert

Miniatures

  Coordinator: Greg Lane

LARP Coordinator: Josh "Budda" Perry

RPGA Living Forgotten

Realms/Pathfinder

Society Coordinator: Brian Kusler

Collectable Card

Games Coordinator: Dan Zduba

Gaming Programming

Track Coordinator: Tannen Van Horn

Console Games

Coordinator: Morgan Minor

Security Manager: Elvis Stevens

  Coordinator: Larry Geeslin

Logistics Manager: Eric Groff

Equipment Rental

  Coordinator: Eric Groff

Website Coordinator: Danny Chamberlin

Publications

  Coordinator: Danny Chamberlin

Road Crew

   Coordinator: Eric Groff, Jan Vaughn

    Staff: George Holland, Randall Pass

Programming

Manager: Kara Ferguson

Writers Conference /

Education Coordinator: Kara Ferguson

Speculative Fiction

Track Coordinator: Jenny Lynn Oldenburg

    Staff: Missy Royer

Comics Track

Coordinator: Carlin Stuart

Anime Track

Coordinator: Gwen Stoecker

    Staff: Jerry Hager

Science / Paranormal

Coordinator: Beth Hooker

Event/Tech Track

Coordinator: Patric Kerr

Media Track

Coordinator: Jan Vaughn

Children’s

Programming

Coordinator: Teki Groff

    Staff: Steven Groff

Art and Costuming

Tracks Coordinator: Kelly Brogden

    Staff: Robert Brogden

Charity Auction

Coordinator: Carrie Setbacken

    Staff: Eric Setbacken

Operations Manager: Beverly Eldred

  Coordinator: Diana Beene

Technical Services

Coordinator: Patric Kerr

    Staff: Elizabeth Reed

Program Book (PDF, 1.5 MB)

Pocket Program (PDF, 2.3MB)